Protezy na implantach jako trwałe i komfortowe rozwiązanie dla pacjenta

Protezy na implantach

Protezy na implantach stosuje się zarówno w sytuacji bezzębia całkowitego jak i częściowego. Jest to zdecydowanie lepsze i bardziej komfortowe rozwiązanie dla pacjenta niż tradycyjne wkładki akrylowe. Podobnie jednak jak one, protezy zębowe na implantach, mogą być w łatwy sposób wyciągane w celu czyszczenia.

Protezy na implantach alternatywą dla tradycyjnych wkładek akrylowych

Protezy - implanty zęboweProtezy na implantach są idealnym rozwiązaniem w przypadku bezzębia górnego oraz dolnego łuku zębowego.

Klasyczne protezy całkowite mają tendencję do nadmiernej ruchomości, utrudniają gryzienie, negatywnie wpływają na dziąsła oraz zdarza się, że powodują dolegliwości bólowe.

Protezy na implantach natomiast są zdecydowanie bardziej stabilniejsze, podnoszą komfort żucia oraz w łatwy sposób można wyjąć je do czyszczenia. Ich wstawienie najczęściej opiera się na wszczepieniu 4 implantów w szczęce oraz 2 w żuchwie. Po wygojeniu się błony śluzowej, zakłada się specjalne łączniki, które funkcjonują jak zatrzaski i łączą implanty z protezą.

Takie rozwiązanie nie tylko zwiększa stabilność protezy ale i utrzymuje kość wokół umieszczonych implantów.

Zalety protezy na implantach względem tradycyjnych wyjmowanych protez zębowych to:

 1. Są zdecydowanie wygodniejsze w codziennym użytkowaniu i eliminują dyskomfort związany z ruchomością protezy.
 2. Są bardziej elastyczne i łatwiejsze w utrzymaniu.
 3. Implanty stymulują tkankę kostną, zachowują zdrowy stan kości i właściwy owal twarzy.
 4. Są bardzo trwałe.

Protezy zębowe na implantach – wskazania i przebieg zabiegu

Protezy zębowe na implantach stanowią dobre rozwiązanie dla pacjentów z ubytkami zębowymi. Wskazaniem do ich założenia może być brak większości lub wszystkich zębów, niechęć do noszenia protez ruchomych oraz brak możliwości odtworzenia pełnego uzębienia za pomocą pojedynczych implantów. Decydując się na protezy zębowe na implantach, należy przygotować się na zabieg składający się z kilku etapów:

 1. Pierwsza wizyta to wszczepienie implantów. Lekarz wywierca w wyrostkach zębodołowych odpowiednią ilość otworów, które stanowią miejsca wkręcenia implantów.
 2. Kolejna wizyta, która następuje po okresie zrostu implantów z kością, to odsłonięcie implantów i wkręcenie śrub gojących. Ich zadaniem jest wygojenie błony śluzowej nad implantami oraz wymodelowanie kształtu dziąsła na potrzeby przyszłej protezy.
 3. Trzecia wizyta to pobranie wycisków, na podstawie których wykonana zostanie proteza.
 4. Ostatnia wizyta to przykręcenie łączników do implantów. Gdy połączenie jest stabilne, lekarz mocuje protezę protetyczną.

Protezy zębowe na implantach – ceny i ich składowe

Zakładając protezy zębowe na implantach, ceny i koszty szacować należy w zależności od zakresu zabiegu i sposobu jego przeprowadzenia, rodzaju znieczulenia a także lokalizacji i renomy kliniki. Koszt protezy na implantach determinuje przede wszystkim ilość wszczepionych implantów. I tak cena protezy opartej na dwóch implantach może wahać się miedzy 7 – 9 tysięcy złotych, w przypadku trzech implantów to koszt ok. 10 – 12 tysięcy a za protezę opartą na czterech implantach zapłacimy 13 – 15,5 tysiąca złotych.

10 thoughts on “Protezy na implantach jako trwałe i komfortowe rozwiązanie dla pacjenta”

 1. Drogi interes taka proteza na implantach. Kogo stać na takie rzeczy? 😀 Jak bym stracił parę zębów to chyba bym musiał chodzić szczerbaty albo kupić zwyczajną protezę ruchomą.

  1. Wiesz może akurat ktoś miał jakiś wypadek i stracił większość zębów to wtedy mu taką protezę na implantach zębowych zafundują z ubezpieczenia he he

 2. Jeśli chodzi o protezy zębowe na implantach to szczerzę mogę polecić klinikę stomatologiczną K2Dental w Gdańsku. Co prawda nie miałem nigdy zakładanej całej protezy, ale posiadam w aparacie zębowym dwa implanty zębowe firmy Bego. Miałem je właśnie założone w K2Dental i powiem wam, że jestem mega zadowolony. Wszystko poszło gładko i obyło się bez zbędnych dodatkowych wizyt. Specjalista na samym początku zaplanował zabieg powiedział mi co i jak będzie robił i kiedy mniej więcej mam się spodziewać kiedy wszystko będzie gotowe na tip top 🙂

 3. Jak bym kiedyś stracił wszystkie zęby na starość to normalnie biorę pożyczkę i wstawiam protezę stałą na implantach. Nie ma opcji abym nosił ruchomą protezę..

 4. Taka proteza na implantach jest dużo „zdrowsza” dla naszego organizmu, ponieważ zapobiega ona zanikowi kości wokół umieszczonych implantów:)

  1. W przypadku braku trzech zębów obok siebie wykonywana jest odbudowa za pomocą dwóch implantów i jednego dowieszonego przęsła:). Taka proteza na implantach jest zakładana raczej tylko w przypadku większych braków w uzębieniu:)

 5. Ja to bym nie chciał mieć ani protezy ruchomej ani stałej na implantach.. Mam zamiar zachować swoje zęby do końca życia ..

  1. Heh zawsze jak ktoś nie ma kasy na stałą protezę na implantach to może zgłosić się do NFZ :))), ale po tą najgorszą akrylową :))

 6. Dobrze,że jest w ogóle możliwość wykonania protezy w przypadku całkowitego bezzębia. Taka proteza na implantach jest najbardziej zbliżona do naturalnych zębów. Z tego co wyczytałem to praktycznie nie czuje się, że mamy założoną protezę. Niestety jest to opcja tylko dla tych najbogatszych..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *